Перш, ніж вибрати систему відеоспостереження для будинку, варто визначитися, яким чином буде здійснюватися перегляд відео з об’єкта. Єдиний пристрій, який знаходиться у нас постійно під рукою – це мобільний телефон, тому і моніторинг зручніше здійснювати з його допомогою.
Варіанти перегляду відео на мобільному телефоні
Через мобільний додаток. Це найпоширеніший спосіб. Він гарантовано працює з тими IP-камерами або реєстраторами, які в ньому прописані. Плюс до цього додається багато корисних функцій, які виробник виніс для віддаленого управління відеообладнанням. У деяких випадках мобільні додатки не прив’язані до одного виробника. Особливо це актуально для обладнання, виробленого в Китаї. Не варто цього лякатися, тому що до нас надходить досить багато OEM-брендів, і не всі «брендують» свої мобільні додатки.
Мобільний браузер. Цей спосіб є досить специфічним, так як ми маємо справу не з переглядом готових відеороликів, викладених на відеохостингу, а з передачею «живого» відео потоку, тому не всі браузери зможуть вивести таке відео на екран.
Через мультимедіа програвач типу VLC. Цей варіант для просунутих користувачів, які вміють «колупатися» з RTSP потоком.
Через спеціальні «хмарні» сервіси, які надають доступ як через мобільний додаток, так і через браузер, при цьому з гарантованою працездатністю.
Функції управління IP-камерами, доступні на мобільному телефоні
Перегляд в реальному часі. Для зручності перегляду по мережі краще використовувати не основний, а другий, так званий, субпотік з IP-камери з меншим розширенням. Це особливо актуально при перегляді відео по каналах стільникового зв’язку. Налаштування потоків відбуваються на самій камері. При необхідності отримання більш детальної картинки можна переключитися і на основний потік з високим розширенням.
Управління поворотом і кутом нахилу камерами. Поворотні камери (PTZ-камери) оснащені функціями панорамування, нахилу і масштабування. Механізм повороту таких камер може бути швидкісним або високошвидкісним. Поворотні камери зазвичай обладнані 10-35-кратним оптичним зумом, і ціна на камери, часто залежить саме від цієї характеристики. Для використання в домашніх умовах досить невеликого зуму. Важливо пам’ятати, що при управлінні такою камерою виникає невелика затримка за часом, тобто картинка на екрані вашого смартфона може запізнюватися від спостережуваної в даній момент сцени, і, відповідно, сигнал до повороту на камеру вже пройшов, а зображення ще не оновилося.
Управління цифровим ZOOM. Більшість сучасних камер має достатнє розширення, щоб застосовувати цифрове збільшення на об’єкті. Але для чіткої фіксації деталей оптичний зум краще.
Управління оптичним ZOOM. Майже всі поворотні камери мають об’єктив-трансфокатор. Цей тип об’єктивів дозволяє за допомогою вбудованих сервомоторів дистанційно керувати фокусною відстанню, наближаючи або віддаляючи об’єкт. Але навіть, якщо ваша камера не оснащена трансфокатором, існують моторизовані об’єктиви. За принципом дії вони дуже схожі на трансфокатори, з однією лише різницею, що не призначені для постійного управління фокусною відстанню, але можуть застосовуватися при епізодичних віддалених налаштуваннях. Таким об’єктивами також можна управляти через мобільний додаток.
Зміна налаштувань камери. Одного разу правильно налаштована камера не вимагає подальших втручань, але іноді буває необхідність змінити. Наприклад, основний потік передачі даних на додатковий або зменшити або збільшити частоту кадрів. В цьому випадку дистанційний доступ до налаштувань камери просто необхідний.
Прослуховування звуку з камери (при наявності мікрофона). Корисний функціонал, коли одного лише відео недостатньо для отримання повноцінної картини того, що відбувається. Ця функція присутня не в усіх додатках, іноді можна почути звук тільки з архіву, але не при живому перегляді.
Передача аудіоповідомлень через підключену до камери аудіоколонку. Принцип роботи радіоняні: ми не тільки чуємо голос дитини, але і можемо щось сказати йому у відповідь. Корисно, якщо потрібно, наприклад, налякати зловмисника.
Перегляд списку тривожних подій. Якщо раптом з якоїсь причини ви не отримуєте повідомлення про тривожні події на свій телефон, ви можете відкрити весь список тривог і переглянути відповідний фрагмент відео.
Перегляд архіву на карті пам’яті. При виборі камери з картою пам’яті слід заздалегідь з’ясувати про можливість отримання віддаленого доступу до записаної на ній інформації. Найчастіше це неможливо, так як для доступу до карти пам’яті її потрібно фізично вийняти з камери. В інших випадках, карта передбачена для зберігання знімків, а не відеофрагментів, зроблених під час тривожних подій
Отримання скріншотів під час перегляду камери. Стандартна функція, але навіть, якщо її немає, на будь-якому телефоні скріншот можна зробити стандартними засобами.
Запис на камеру відео, що проглядається. За допомогою даної функції можна перетворити гаджет в реєстратор, але, на жаль, такий функціонал зустрічається не у всіх додатках.
Можливість експорту відеофрагменту. На жаль, експорт відео теж є не в кожному додатку, і якщо ця функція є для вас критичною, слід замислитися над цим питанням перед покупкою устаткування.
Управління тривожними виходами. Якщо до камери підключено виконавчий пристрій, наприклад, сирена, то за допомогою мобільного додатку можна вимкнути або відключити її. На відеореєстраторі таких пристроїв може бути кілька.
Функції управління мережевим відеореєстратором, доступні на мобільному телефоні
Для управління мережевим відеореєстратором доступно багато функцій передбачені для мережевих камер, але крім цього присутні й інші можливості:
- Перегляд в реальному часі з одного або декількох камер, підключених до відеореєстратора.
- Пошук і перегляд архівних записів з жорсткого диска.
Додаткові можливості при роботі з хмарними сервісами
У разі роботи з хмарним сервісом немає необхідності купувати відеореєстратор і жорсткий диск для зберігання відеозаписів.
Запис і зберігання архіву відеозапису в хмарі. Основною перевагою зберігання записів в хмарі є збереження даних навіть у разі, якщо зловмисники викрали або зламали саму камеру або відеореєстратор на об’єкті. Багато користувачів, напевно, змогли оцінити в побуті, на прикладі зберігання телефонної книги в хмарі, наскільки це буває актуальним. Та й робота системи інтуїтивно зрозуміла, не складно провести всі необхідні настройки, а в разі виникнення питань вам завжди готові допомогти інженери технічної підтримки.
Перегляд і скачування відеозапису з хмари. Відмінною особливістю деяких хмарних сервісів є функція перекодування уже записаного відео в середню або низьку роздільну здатність. При роботі з архівом по «вузьких» каналах зв’язку ви отримаєте «стиснутий» до вашого пристрою відеофрагмент, при цьому якісний оригінал залишиться в архіві недоторканим.
Надання доступу до камер іншим користувачам. Іноді виникає необхідність поділитися правами доступу до камери, наприклад, з близькими або друзями. З хмарним сервісом це буде зробити набагато простіше і зручніше.
Відеотрансляція на веб-сайті. Ця функція дозволяє відкрити трансляцію зі своїх камер на публічних сайтах або поділитися відео з іншими без відкриття доступу до особистого кабінету.
Синхронізація локальних архівів камери або відеореєстратора з хмарою. Навіть якщо щось трапиться з «залізом» вашого комплексу відеоспостереження, копія архіву залишиться в хмарі і буде доступна через інтернет.
Тривожні події
Для використання системи відеоспостереження в якості охоронної системи необхідно провести настройку тривожних подій на IP-камері або мережевому відеореєстраторі. Використовуйте наступні варіанти детекції:
- програмний детектор руху. Бувають багатозонними для більш тонкої настройки
- детекція по звуку (в камерах з аудіовходом під мікрофон або камерах з вбудованим мікрофоном). Принцип роботи: будь-яка поява звуку є тривожною подією
- спрацювання охоронного датчика, підключеного до тривожного входу ip-камери або реєстратора
- функція «антисаботаж»: формується повідомлення про закриття або поворот камери, а так само про втрати сигналу.
Важливим моментом для роботи з системою відеоспостереження є спосіб отримання інформації про тривожну подію. Перед покупкою устаткування слід переконатися, що обраний вами варіант використовується в обраній системі.
E-mail повідомлення.
PUSH- повідомлення
Постійний моніторинг в додатку.
Direct-Wi-Fi
3G- і 4G-камери та реєстратори відеоспостереження
Якщо на об’єкті відсутня дротова мережа для підключення інтернету можна скористатися 3G- і 4G-камерами. Слід пам’ятати, що стільникове покриття у нас в країні розподілено нерівномірно, а для стабільної передачі відеопотоку потрібний гарантований канал передачі даних.
Порада: При виборі SIM-карти зверніть увагу на заявлену швидкість передачі даних за вашим тарифним планом. Деякі оператори пропонують спеціальні тарифні плани з використанням стандарту LTE Advanced, призначеним, як раз, для завантаження і вивантаження відео.
На ринку присутні кілька рішень для передачі відео по каналах стільникового зв’язку.
Камера або відеореєстратор з USB портом для підключення зовнішнього GSM-модему, в народі так званим «свистком». GSM-модеми з кожним днем стають все доступніше, важливо, щоб конкретна модель модему підтримувалася конкретною моделлю IP-камери або відеореєстратора. Передача відео в такому рішення відбувається за принципом передачі даних і пріоритет для такої передачі встановлено низький: після голосового трафіку і SMS-повідомлень, тому гарантії стабільності каналу в цьому випадку немає. Ще одним мінусом може бути низьке розташування USB-модема, що в разі слабкого сигналу могло б бути виправлено виносної антеною і підсилювачем сигналу. В добавок, при використанні цього типу рішення можуть спостерігатися розриви в з’єднанні, так і настройка самого з’єднання без використання статичного IP-адреси – завдання не тривіальне.
Камера з вбудованим 3G- або 4G-модемом. Заявлений перелік можливостей в таких камерах дуже привабливий. Це і можливість 3G-зв’язку, що дозволяє віддалено контролювати обстановку на об’єкті, підтримка MMS-повідомлень, управління камерою за допомогою SMS-повідомлень. Однак при придбанні такої камери слід заздалегідь переконатися, що частотні характеристики вбудованого модему будуть збігатися з характеристиками сім-карти обраного вітчизняного оператора і що MMS-повідомлення мають властивості губитися.
Використання 3G- або 4G-роутера. При виборі роутера варто врахувати, що вони бувають побутового та промислового призначення. Відмінною особливістю промислових роутерів є можливість підтримувати активну сесію без обриву з’єднання, стабільність показників швидкості з’єднання і як результат, найменше число затримок при онлайн відеотрансляції. Також в професійних модулях є роз’єми для підключення антен різного класу, посилення і спрямованості. З урахуванням збільшеної потужності передавача і чутливості приймача, можливо організувати з’єднання при досить великій відстані від базової станції стільникового зв’язку. При використанні побутових роутерів всього цього може і не бути-цим і обумовлена різниця в ціні на ці вироби.
Використання хмарного сервісу в комплекті з промисловим 3G або 4G роутером. Крім того, що в цьому рішенні є всі переваги використання промислових модемів, хмарний сервіс допомагає швидко організувати підключення P2P до IP-камері і запустити трансляцію або запис відео без придбання публічного статичного IP-адреси у оператора зв’язку. Також найчастіше хмарні сервіси здатні «докачати» втрачений при обриві фрагмент відео за умови наявності картки пам’яті в ip-камері і відповідних налаштуваннях.
Екшн камера, як камера відеоспостереження
Більшість сучасних екшн камер мають вбудовані Wi-Fi модулі та мобільні додатки для роботи з ними. Це актуально, якщо камера встановлена на шоломі, але при цьому необхідно перевірити правильність обраного кута зйомки або працездатність камери. З’єднання мобільного пристрою з камерою відбувається через загальний Wi-Fi-роутер або безпосередньо. При великому бажанні можна використовувати таку камеру не тільки для зйомок своїх «катань», а й як камери для організації віддаленого відеоспостереження. Для роботи через Інтернет таке рішення не підійде, але поспостерігати за дитиною в сусідній кімнаті цілком реально.